Zwiększenie bezpieczeństwa na Bałtyku, budowa promów i jednostek badawczych oraz wzmocnienie pozycji w branży morskiej i offshore wind polskich przedsiębiorców. To główne wątki z wystąpienia premiera Donalda Tuska podczas 11. Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który odbył się w dniach 15-16 maja w Szczecinie.

Podczas drugiego dnia wydarzenia jeden z czterech bloków tematycznych w całości został poświęcony zagadnieniom związanym z morską energetyką wiatrową, produkcją stoczniową dedykowaną temu sektorowi i roli portów.

Dominika Taranko wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt: „Morska energetyka wiatrowa – gdzie jesteśmy?”, dzieląc się zarekomendowanymi w Polskiej Strategii Rozwoju Przemysłu Morskich Farm Wiatrowych narzędziami implementacji założeń dokumentu – instytucjonalnymi, finansowymi, systemowymi. W dyskusji Wiceprezeska Fundacji poruszyła także takie kwestie jak widoczne na polskim rynku wewnątrzbranżowe możliwości konsolidacji i budowania konkurencyjnej pozycji krajowego przemysłu, jak również narzędzia kontraktowe stosowane w branży europejskiej wspierające lokalne łańcuchy dostaw. W dyskusji udział wzięli również:

  • Janusz Bil, Prezes Zarządu, Orlen Neptun
  • Janusz Gajowiecki, Prezes Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
  • Michał Przepiera, Wiceprezydent Miasta Szczecin
  • Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni
  • Patryk Zbroja, Kancelaria Zbroja Adwokaci

Dyskusję moderował Jakub Budzyński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Na zakończenie panelu dyskusyjnego Dominika Taranko przedstawiła prezentację omawiającą bieżące wątki w dyskusji o rozwoju krajowego przemysłu na rzecz sektora MEW w Polsce, która stanowiła pomost do kolejnej sesji: „Przemysł stoczniowy w sektorze offshore”, moderowanej przez Wiceprezeska WIH, w której udział wzięli:

  • Radosław Kowalczyk, Prezes Zarządu, Stocznia Szczecińska Wulkan
  • Ewa Kruchelska, Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Crist SA
  • Grzegorz Pettke, Prezes Zarządu, Polski Rejestr Statków SA
  • Arkadiusz Ryż, Offshore Wind Division Director Fairplay Towage Polska
  • Bartłomiej Stępień, Elektryka Morska Sp. z o.o.

Podczas panelu uczestnicy rozmawiali między innymi o kontrakcie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” na budowę nowego stawiacza pław dla Urzędu Morskiego w Szczecinie, fundamentach dla morskich farm wiatrowych, umowie EPC pomiędzy Crist Offshore a Ocean Winds, standardach certyfikacji w branży offshore wind, zagrożeniach w obszarze cyberbezpieczeństwa, roli wielozadaniowego holownika Fairplay-37 w projektach offshore wind, potencjale powołania polskiej spółki instalacyjno-serwisowej pod offshore wind, oraz zagranicznych doświadczeniach Elektryki Morskiej.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!